Furtka i brama z napędem na małej działce – jakie rozwiązania wybrać?

 

Zagospodarowanie małej działki może wydawać się sporym wyzwaniem. Trzeba bowiem dobrze przemyśleć koncepcję przestrzenną i wykazać się sprytem w poszukiwaniu kompaktowych rozwiązań, które nie będą zajmowały dużo miejsca. Liczy się każdy detal. Szczególnie starannie należy zaprojektować wjazd na posesję i pomyśleć nad możliwą opcją jego zautomatyzowania, aby korzystanie z bramy było komfortowe. Co sprawdzi się najlepiej? Jakie napędy do bram wybrać?

Zazwyczaj mamy mnóstwo pomysłów na urządzenie działki wokół domu. Często czerpiemy inspiracje z Internetu, gdzie można znaleźć wiele pięknych realizacji. Nierzadko zdarza się jednak, że z uwagi na ograniczoną przestrzeń, nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich planów, co bywa nawet frustrujące. Mały metraż może okazać się bowiem problematyczny do zagospodarowania. Warto zatem postawić na minimalizm. Jednym z czego nie powinniśmy zrezygnować, dla własnego bezpieczeństwa i prywatności, jest ogrodzenie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze bramy wjazdowej i napędu do niej?

Ogrodzenie pełne czy ażurowe?

Przy wąskiej działce forma ogrodzenia terenu ma duże znaczenie. Najlepiej sprawdzi się płot wykonany z lekkich materiałów o ażurowej strukturze w towarzystwie cienkich słupków, co optycznie powiększy dostępną przestrzeń i nie spowoduje zacienienia (może to niekorzystne wpływać na roślinność i obniżać wartość posesji). Aby zyskać dodatkową powierzchnię , można wykonać ogrodzenie na granicy z działkami przylegającymi do naszej, za zgodą sąsiadów. To pozwoli także obniżyć koszty inwestycji, gdyż będą oni w nich partycypować. Jeśli zależy nam na prywatności, w newralgicznych punktach można zasadzić przy siatce czy panelach rośliny pnące, np. bluszcz. Zajmą niewiele miejsca w porównaniu do żywopłotu, a stworzą przy tym zaciszny kącik (mogą się tam znaleźć się ogrodowe meble wypoczynkowe). Aby ogrodzenie prezentowało się atrakcyjnie od frontu, warto zastanowić się nad wykonaniem tej części z kutego metalu, a pozostałe mniej wyeksponowane fragmenty zabezpieczyć w sposób minimalistyczny i ekonomiczny zarazem. Ceny materiałów budowlanych poszybowały bowiem ostatnio mocno do góry, a więc opłaca się wykazać się rozwagą przy planowanych wydatkach. Następnie pomyślmy o bramie wjazdowej i dopasowanej do niej automatyce.

Brama przesuwna czy skrzydłowa?

Aby dobrać odpowiednią bramę wjazdową, opłaca się zwrócić uwagę przede wszystkim na kształt działki. To determinuje zazwyczaj wybór właściwego produktu. Gdy jest ona wąska i głęboka, można postawić z powodzeniem na bramę rozwieraną. Taka konstrukcja zajmuje co prawda sporo miejsca przy otwieraniu, ale nie potrzebuje dużej przestrzeni bocznej. Należy wówczas zastanowić się, czy wybrać rozwiązanie jedno- czy dwuskrzydłowe. Na małej działce sprawdzi się zdecydowanie lepiej to drugie – dwa skrzydła będą zajmować mniej przestrzeni przy otwieraniu niż jedno masywne. Ich działanie można bez problemu zautomatyzować, dzięki czemu nie musimy wysiadać z auta, aby wjechać na posesję. – Jeśli ogrodzenie posiada wąskie słupki, co jest często spotykane na niewielkich działkach, wystarczy zastosować siłownik elektromechaniczny z ramieniem przegubowym i wyjątkowo małymi gabarytami E5 BT A z oferty BFT. Posiada on kąt otwarcia 90 lub 130 stopni. Nadaje się do bram o szerokości do 1,8 metra i wadze do 100 kg (E5 BT A18) oraz furtek o szerokości do 1,2m i wadze do 80 kg (E5 BT A12) – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny, BFT Polska. Można ewentualnie zakupić napęd podziemny, montowany w podłożu, np. BFT ELI.

Jeśli teren jest szeroki, ale niezbyt długi, a dom znajduje się blisko ogrodzenia, lepiej sprawdzi się brama przesuwna. Składa się ona z jednego skrzydła, które przesuwa się na bok. Dzięki temu zyskujemy wolną przestrzeń na podjeździe. Ważne jest w takiej sytuacji zaplanowanie wcześniej lokalizacji furtki, która powinna znaleźć po przeciwnej stronie niż kierunek otwierania bramy. W tym wypadku mamy szeroki wybór automatyki do bram. Sprawdzi się doskonale np. siłownik Deimos Ultra BT A600.

Przy zagospodarowywaniu przestrzeni wokół domu należy wybierać produkty i rozwiązania, które najlepiej sprawdzą się w danych warunkach. W przypadku małych działek, warto przede wszystkim kierować się zasadą minimalizmu. Sprawdzi się więc wszystko, co wielofunkcyjne i kompaktowe. Taki być może także napęd do bramy. Inteligentny dom charakteryzuje się przecież sprytnym podejściem do projektowania i wiele rzeczy podnoszących komfort życia jest poza zasięgiem naszego wzroku.